Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Alkoholizmas valdžioje

Elena Leontjeva, LLRI prezidentė
2000-07-26
Komentaras, "Verslo žinios"
Atsiliepimas apie Europos Sąjungos fondus ir regioninius planus į  „Verslo žinių“  straipsnį
 
Verslo žinios (2000 m. liepos 24 d.) rašė, kad uteniškiai buvo atvykusių lektorių raginami drąsiau naudotis Europos sąjungos fondais. Kadangi buvau viena iš tų atvykusių lektorių, turėčiau pasakyti, ką apie panašius fondus galvoju ir ką kalbėjau uteniškiams. Laisva rinka, kurią Lietuvoje kuriame, yra pagrįsta daugybės žmonių pastangomis, priklausančiomis nuo jų sugebėjimų, išsilavinimo, patirties. Tos pastangos būna sėkmingos, kai atsiliepia ir "pataiko" į vartotojų poreikius, kurie nuolatos keičiasi. Todėl neįmanoma valdžios kabinete suplanuoti, kaip turi atrodyti rinka, kas joje turi būti gaminama ir vartojama. Praktinis socializmo žlugimas tai įrodė ir tiems, kurie nesuprato teorijos.
          
Tuo tarpu regioninių planų parengimas remiasi tuo, kad centrinė regionų valdžia suplanuos, kokio pobūdžio įmonė ir kur turi būti plėtojama, ir skirs tai plėtrai lėšų. "Privataus sektoriaus dalyvavimas" kuriant tuos planus neturėtų klaidinti - rengiant socialistinius planus irgi aktyviai dalyvavo direktoriai, profsąjungų aktyvistai, eiliniai staklininkai ir melžėjos. Realistiški verslo planai gali gimti tik rinkoje, kur vieninteliu vertinimu, ką daryti, yra vartotojo poreikiai, o ne valdžios ar įmonininko geri norai.
          
Dažnai gali išgirsti, kad fondų skirstymas gal ir nėra labai geras dalykas, bet kodėl gi nepasinaudojus iš Europos gausybės rago byrančiais pinigais. Pirma, mažiausiai ketvirtį lėšų, o dažnai ir visą pusę turės skirti Lietuvos biudžetas. Tas pats, kuris jau žiauriai pamokytas kreditų ir garantijų skirstymo. Tas pats, kuris kitais metais ims iš mūsų visų kišenių mokėti už valdžios paremtus verslus, kurių net du trečdaliai sužlugo. Jei valdžia ims ir vėl skirstyti lėšas įmonėms, ji bus panaši į girtuoklį, kuris norėtų mest gerti, bet dabar dar negali, nes prie kiekvieno buteliuko jam žada pusę pridėti turtingas užjūrio gundytojas. Nesėkmingi verslai, sužlugdyti likimai - kartais paramą gavusių, kartais - jos negavusių ir taip nukonkuruotų, gausybė neapmokėtų skolų, skirstymo korupcija ir kiti prakeikimai bus ne baltosios karštinės, o tikro gyvenimo košmarai.