Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Ant rinkiminių pažadų svarstyklių

1999-12-30
Redakcinis, "Laisvoji rinka" 1999 Nr. 6
Pažadėjai - patiešijai, netesėjai - negriešijai… Nežinia, kam buvo pritaikyta ši liaudiška patarlė, tačiau labiausiai ji tinka visoms į valdžią atėjusioms partijoms. Besiverždamos į valdžią, jos lengva ranka dalija pažadus, kuriuos kuo toliau, tuo sunkiau vykdo. Pažadėjimo ir netesėjimo lemtis šį kartą ištiko konservatorius, kurių politiką vykdo štai jau trečioji vyriausybė. Su kiekviena naujos vyriausybės programa vis mažėja darbų, kuriuos žadama nudirbti. Mažėja ne todėl, kad jie jau atlikti, o todėl, kad atsisakoma daugelio rinkiminių pažadų.
 
Pirmiausia iš darbų planų išnyko PVM mažinimas iki 15 procentų. Šio rinkiminio pažado atsisakymas buvo motyvuotas tuo, kad kitaip (palankiau žmonėms) bus įvykdytas kitas rinkiminis pažadas - pelno mokesčio panaikinimas. Užuot panaikinus pelno mokestį dešimčiai metų, jis bus panaikintas visiems laikams. Beje, anot kai kurių Seimo narių, būtent šiam terminui į valdžią atėjo ir konservatoriai. Atsisakymas mažinti PVM yra suprantamas. Neapdairu buvo žadėti mažinti efektyviausiai veikiantį mokestį, o nuostolinguosius - konservuoti. Pažadas mažinti PVM buvo duotas neįvertinus mokesčių sistemos pertvarkymo logikos. Bet ilgainiui iš darbų programos išnyko ir racionalus bei būtinas žingsnis panaikinti pelno mokestį. Užkonservavus visas apmokestinamojo pelno apskaičiavimo problemas, numatoma tik sumažinti pelno mokesčio tarifą. Be to, šį tarifą bus galima pritaikyti tik skaičiuojant 2000 metų pelną, t.y. 2001 metais.
 
Eidami į rinkimus, politikai žadėjo, kad šalies bendrasis vidaus produktas augs nustatytu dydžiu, o žmonių realiosios pajamos didės iki europinio dydžio. Šis pažadas yra nekorektiškas bei iš anksto pasmerktas žlugti, nes ne valdžia sukuria BVP, ir ne ji uždirba žmonėms duoną. Valdžia neturi žadėti to, ko iš principo negali įvykdyti. Rinkėjų dalia -atpažinti tokius pažadus ir jais nesusivilioti.
 
Naujausias neįvykdytas rinkiminis pažadas - rublinių indėlių kompensavimas. Sprendimas atkurti rublinius indėlius buvo ekonomiškai nepagrįstas, populistinis žingsnis. Jo nereikėjo imtis. Tačiau vieną kartą pažadėjus ir pradėjus išmokėti atkurtus indėlius, reikia nuosekliai užbaigti šį procesą. Pagrindinis motyvas, kodėl indėlių atkūrimas atidedamas - nėra pinigų. Tačiau kodėl jų "pritrūko", jei įplaukų į Privatizavimo fondą vien 1998 metais buvo 2,3 milijardo? Jei indėlių atkūrimui būtų panaudoti numatyti 2/3 privatizavimo įplaukų, šiandien būtų atkurtos bene visos santaupos. Šio pažado tesėjimas užkliuvo neapgalvoto įgyvendinimo rifuose, demonstruodamas nepagarbą įstatymams ir atsakomybės trūkumą.
 
Politikai dažnai nuvilia, tačiau žmonių pasitikėjimo kreditas yra didelis. Kiekvieną kartą patikima dosniai dalijamais pažadais. Ir ne tik patikima. Žmonės, atsižvelgdami į numatomus valdžios veiksmus, planuoja savo veiklą. Verslininkai, įvertindami numatomą pelno mokesčio panaikinimą, planuoja investicijas. Žmonės, kuriems atidarytos atkuriamosios sąskaitos, planuoja savo išlaidas. Šios dienos ir ateities. Daugelis šiandien būtų elgęsi kitaip, jei nebūtų savo gyvenimo pakoregavę atsižvelgdami į politikų duotus pažadus.
 
Artėja eiliniai savivaldybių rinkimai, ne už kalnų ir naujas Seimas. Nejaugi vėl viskas iš pradžių? Laisvosios rinkos institutas jau dirba, kad galėtų padėti žmonėms susigaudyti būsimų pažadų jūroje. Dirba politikams, kad jie suprastų, ką rinkėjams žadėti, kad šie pažadai pasitarnautų visiems žmonėms (ne vien atskiroms grupėms), kad juos būtų įmanoma įvykdyti ir kaip tai reikia daryti. Laisvosios rinkos institutas jau įpusėjo rengti leidinį "Rinkimai - 2000", kuriame pateiks reformų pasiūlymus, argumentus, vertingus patarimus. Mes tikime, kad mūsų darbas padės politikams nežadėti nerealių darbų ir nurodys būdus, kaip vykdyti būtinas reformas, kad jos nepatirtų fiasko.