Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Ar žemdirbiai nusipelnė nuolaidų? Ne

Rūta Vainienė, LLRI viceprezidentė
2000-09-11
Komentaras, "Verslo žinios"
Parama pagal kategorijas (tokias kaip žemdirbys, pensininkas, vaikas ir pan.) visuomet yra brangi ir neefektyvi. Juk kategorijose esama įvairių žmonių : iš tikrųjų vargstančių ir tokių, kurie nėra valstybės remtini. Remiant gyventojų kategorijas, paramą gaus ne tik tie, kuriems jos labiausiai reikia, t.y. lėšos bus švaistomos. Kita vertus, be paramos liks tie, kurie jos labai reikalingi, tačiau į nustatytą kategoriją nepatenka. Juk pigesnių degalų galės įsigyti tie, kurie turi žemės ūkio technikos, o kiek kaime yra tokių, kurie ir karvės nusipirkti negali? Šioji kategorinė parama nepasiekia tų, kuriems labiausiai jos reikia - pačių skurdžiausiųjų. Taigi, parama pagal kategorijas, o tokia ir yra siūlomas mažesnis akcizas žemdirbiams, bus nepriimtina, ydinga ir kaip visada nepasieks keliamų paramos tikslų. Teikiant valstybės paramą, būtina žiūrėti į kiekvieną žmogų - ar jis turi turto ir pajamų, ar neturi, nesvarbu, kur gyvena - kaime ar mieste.
          
Antroji siūlomos paramos yda yra ta, kad ji duodama ne pinigais, o pigesne preke. Tai reiškia, kad bus tenkinami nebūtinai patys svarbiausi remtinųjų poreikiai. Juk dažnam žemdirbiui gal labiau reikia vaikams drabužių į mokyklą nupirkti, reikia sumokėti už elektros energiją ir pan. Būtent todėl parama visuomet efektyvesnė, jei teikiama pinigais.
         
Na, ir trečioji siūlymo yda yra ta, kad valstybės parama šiuo atveju nėra teikiama tiesiogiai. Aišku, atsiras paskatų šia lengvata piktnaudžiauti. Kad taip nenutiktų, kažkam reikės tikrinti, ar su lengvatiniais dyzeliniais degalais tikrai važiuoja žemdirbys su žemės ūkio technika. Degalus reikės dažyti, vėliau tikrinti automobilių bakus - o visa tai kainuoja, ir nemažai. Paramos efektyvumas dėl brangaus administravimo nukenčia.
          
Galiausiai, kiekviena prekė turi savo kainą ir ji turi būti vienoda visiems pirkėjams, nepriklausomai nuo to, kokiais tikslais jis ją naudoja. Juk nuolaidos tam tikroms sritims skatina tų sričių neefektyvumą, išlaidavimą. Būtent todėl akcizas turi būti mažinamas visiems dyzeliniams degalams.