Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Atsivėrusios pajamų natūra platybės – sekamas bus kiekvienas pilietis

Kaetana Leontjeva, LLRI ekspertė
2009-06-11
Komentaras, Lrytas.lt
Nuo šių metų pradžios, kai pradėjo dirbti nauja Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo redakcija, pasikeitė pajamų natūra pripažinimas. Nuo Naujųjų metų įsigaliojo naujas pajamų, nepripažįstamų pajamomis natūra, sąrašas. Beveik penkis mėnesius teko laukti pripažinimo tvarkos, kuri buvo patvirtinta finansų ministro pasirašytu įsakymu „Dėl pajamų, gautų natūra, įvertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Ši tvarka visuomenėje jau sukėlė nemažai triukšmo.
Sujudo ir ministrai, kurie pradėjo piktintis šios tvarkos pagrįstumu. Daugiausia pasipiktinimo ši tvarka sulaukė dėl to, kad tarnybinio automobilio naudojimasis asmeniniais tikslais ir lengvatinės paskolos yra laikomos pajamomis natūra ir dėl to yra apmokestintos.
 
Gyventojų santykiuose bandoma įžvelgti pajamas natūra
 
Tarkime, kad nusimato šiltas ir saulėtas savaitgalis, norisi važiuoti prie ežero, išsikepti šašlykų, tik bėda – neturite automobilio. Pusbrolis kaip tik minėjo, kad savaitgalį niekur nevažiuos. Ar paprašytumėte pasiskolinti jo automobilį, o atsidėkodami tiesiog paspaustumėte ranką arba nupirktumėte saldainių ar butelį vyno?
Kitas pavyzdys: kaimynas švenčia jubiliejų, rengiama šventė. Pakviesta tiek daug žmonių, kad kaimynas neturi pakankamai kėdžių. Ar sutiktumėte jam paskolinti porą kėdžių už „ačiū“?
Neskubėkite į šiuos klausimus atsakyti „taip“, nes pagal naująją tvarką, gyventojui asmeniniais tikslais suteiktas naudoti kitam asmeniui priklausantis ilgalaikis turtas laikomas pajamomis natūra. Taigi, automobilio, kompiuterio, mobiliojo telefono ar baldų paskolinimas kitam žmogui laikomi pajamomis natūra, kurios yra apmokestintos.
Žinau, atrodo neįtikėtinai, bet paskambinę į mokesčių informacijos centrą ir pasiteiravę apie tokias situacijas išgirsite tą patį, ką išgirdau aš. Tiesa, jei iš kitų gyventojų dovanojimo būdu per metus gautos pajamos sudarė iki 8 tūkst. litų, jos neapmokestinamos, tačiau kol baigsis metai, teks sekti, ką ir už kokią tikrąją rinkos nuomos kainą pasiskolinote ir tik vėliau įsivertinti, ar šios pajamos natūra telpa į neapmokestinamųjų pajamų ribas.
Jeigu pagal ankstesnę tvarką pajamomis natūra būdavo pripažįstamos pajamos už darbą, kai gyventojas vietoje piniginio atlygio gaudavo turto, tai dabar pajamomis natūra laikomi ir nepiniginiai sandoriai tarp gyventojų. Toks gyventojo gyventojui suteiktų pajamų natūra traktavimas yra valdžios bandymas įžvelgti piniginius santykius ten, kur jų nėra ir neturėtų būti.
Tokie valdžios žingsniai suprimityvina žmonių santykius, juos dehumanizuoja. Jeigu kaimynui reikia kelių kėdžių, aš jam mielai paskolinsiu savo. Tai nėra atlygis, tai nėra jo pajamos – tai elementarus draugystės įrodymas. Tačiau valdžia tokiuose santykiuose įžvelgia ką kita. Kadangi jokio pinigų srauto šiuose santykiuose nėra, bandoma nustatyti, koks gi jis būtų, jeigu būtų.
 
Dovanoju ar nuomoju?
 
Pagal pajamų natūra įvertinimo tvarką, gyventojo „pajamos“, kai jam suteikiamas naudoti ilgalaikis turtas, yra prilyginamos to turto nuomos tikrajai rinkos kainai. Mokesčius tenka mokėti nuo šios nuomos kainos. Turto nuomos kaina neparodo gyventojo gautų pajamų, todėl toks būdas nustatyti nesamas pajamas yra ydingas.
Juk kėdes aš kaimynui ne nuomoju, o nemokamai skolinu, duodu pasinaudoti, tad apie kokias pajamas dar galima kalbėti? Sandėris galbūt ir įvyksta tik todėl, kad jis nepiniginis. Jeigu kaimynui būtų reikėję mokėti, gal jis nuspręstų kėdžių nesiskolinti.
O jeigu tai būtų nuomos santykiai, tai vargu ar aš prašyčiau visos nuomos rinkos kainos. Neįmanoma sužinoti, kaip klostytųsi piniginis sandėris, tačiau valdžia žino geriau. Ji teigia, kad kaimyno pajamos tokios pat, kaip ir nuomos veikla besiverčiančio rinkos dalyvio arba specialiai tokioms paslaugoms įsteigtos bendrovės.
 
Sekamas bus kiekvienas?
 
Ar pajamų natūra pripažinimo tvarkos išplėtimas biudžetui atneš papildomų pajamų, kažkaip pagerins mokesčių sistemą, o gal atvirkščiai – pavers daugumą gyventojų potencialiais pažeidėjais? Neaišku, kokiomis priemonėmis mokesčių inspektoriai atseks šios tvarkos pažeidėjus.
Gal ruošiamasi registruoti kiekvieną Lietuvoje esantį baldą, kompiuterį, telefoną ir t.t. bei periodiškai vakare arba paryčiais tikrinti, ar šis turtas niekam nebuvo paskolintas?
 
Pradėkime nuo didžiausios netvarkos
 
Vis tik prieš reguliuodamas kitus, pirmiau pats turi susitvarkyti. Didžiausia netvarka su tarnybinių automobilių naudojimu yra būtent valdžioje. Pareigūnai retai baudžiami už draudimo naudotis tarnybiniais automobiliais asmeniniais tikslais pažeidimą. Maža to, juos vežioja ir vairuotojai, kuriems reikia mokėti.
Tai reiškia, kad tarnybiniais automobiliais piktnaudžiaujantys pareigūnai ne tik pažeidžia draudimą jais naudoti asmeniniais tikslais, bet dar ir gauna nelegalių pajamų natūra. Ar mokesčių inspektoriai iš tikrųjų tikrins ir privers „galimybę naudotis“ tarnybiniais automobiliais turinčius pareigūnus susimokėti mokesčius už nelegalias pajamas natūra? Kol neįvesta tvarka viešajame sektoriuje, lindimas į privatų svetimą daržą yra mažų mažiausiai skandalas.
Reikia grįžti prie pajamų natūra įvardinimo ir riboto galutinio pajamų natūra sąrašo. Ribotas pajamų natūra sąrašas panaikins pilkąją zoną, kuri verčia mokesčių mokėtojus spėlioti, ar vienos arba kitos pajamos yra pajamos natūra. Svarbiausia, kad valdžia, siekdama papildyti biudžetą, nebeanalizuotų nepiniginių santykių tarp gyventojų.