Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Dar kartą apie tai, kas keisis Lietuvoje, įstojus į Europos Sąjungą

Ramūnas Vilpišauskas, LLRI vyresnysis ekspertas
2004-04-15
Komentaras, Lietuvos radijas
Šiuo metu Lietuvos politikų dėmesys sutelktas į būsimus prezidento rinkimus. Užmirštamos kalbos apie bendrus kandidatus, vėl stiprėja partinės konkurencijos ženklai. Tuo tarpu likus pusei mėnesio iki Lietuvos narystės ES šalies gyventojai vis labiau nerimauja dėl galimų kainų pokyčių gegužės pradžioje. Paniškai perkami negendantys maisto produktai, sklando įvairūs gandai apie kai kurių produktų išnykimą iš Lietuvos parduotuvių
 
Taigi verta dar kartą priminti žmonėms, ko galima laukti Lietuvai tapus ES nare. Pirmiausia reikia pasakyti, kad nuo kito mėnesio Lietuvos ekonomikoje keisis nedaug kas. Nebus jokių staigių pasikeitimų, nes Lietuva jau senokai jau beveik yra ES bendrosios rinkos dalis – išskyrus 5 proc. mūsų prekybos, visos kitos prekės įvežamos ir išvežamos į ES be muitų. Lietuvoje galioja beveik visos ES teisės normos. Tad prekyboje su ES kitą mėnesį keisis tik keletas svarbių dalykų – bus pašalinti paskutiniai importo muitai, išnyks muitinės procedūros. Dėl to kai kurių maisto produktų kainos Lietuvoje gali tik sumažėti. Tai pasakytina apie kai kuriuos gėrimus ir šiuo metu apmokestinamas maisto prekes, kurios Lenkijoje ar kitose šalyse kainuoja pigiau. Kainos gali kristi ir dėl to, kad išnyks muitinės procedūros ir ilgos eilės ties sienomis su Lenkija ir Latvija.
 
Tuo pačiu Lietuva nuo gegužės pradžios turės suderinti importo muitus prekėms, įvežamoms iš Rusijos, Ukrainos, JAV, Kinijos ir kitų ES nepriklausančių šalių. Dėl to importo muitai kai kurioms prekėms gali išaugti. Tokių prekių pavyzdžiai yra nauji automobiliai iš Amerikos ar Japonijos, kai kurie žemės ūkio produktai, avalynė. Šis muitų pakėlimas nebus didelis, dėl to įvežamų produktų kainos gali išaugti gana nedaug arba, jei tikėsim prekybininkais, visai nepasikeisti. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, importuojamo benzino importo muitas pastebimai sumažės ir tai jei ne sumažins benzino kainą, tai bent turėtų sušvelninti akcizo didinimo poveikį. Beje, kalbant apie akcizus, reikia pastebėti, kad akcizas degalams jau baigtas derinti, o ateityje labiausiai didės akcizas cigaretėms, dėl ko cigaretės Lietuvoje tikrai brangs. Tačiau tai vyks laipsniškai, o ne nuo kito mėnesio.
 
Galiausiai dar vienas pasikeitimas, ne toks akivaizdus kaip muitų tarifai. Tai yra ES taikomi produktų kokybės standartai. Lietuvoje pastaraisiais metais sklandė nemažai gandų apie kai kurių tradicinių ar iš Rusijos ir Ukrainos įvežamų produktų išnykimą. Dalis šių gandų yra teisingi. Kai kurie maisto produktai ar vaistai galės būti įvežami į Lietuvą iš Rusijos ar kitų šalių tik tais atvejais, jei jie bus pagaminti laikantis ES galiojančių standartų. O kadangi naujų, dažnai griežtesnių standartų laikymasis kainuoja įmonėms ir galiausiai vartotojams, kai kurie produktai gali dėl to išnykti. Tam tikra prasme stojant į ES vyksta „sterilizacija“, kurios metu turime atsisakyti kai kurių pigių prastos kokybės produktų ar senų įpročių, pavyzdžiui, patiems įsidėti parduotuvėje iš kubilo raugintų agurkų. Nors griežtesni standartai kuriami siekiant apsaugoti vartotoją, visa tai kainuoja. Tačiau dalyvavimas ES bendrojoje rinkoje ir konkurencija joje turėtų atsverti šį poveikį, o kainos kitą mėnesį tikrai neturėtų smarkiai keistis.