Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Elena Leontjeva komentuoja Vagnoriaus Vyriausybės darbą

Elena Leontjeva, LLRI prezidentė
1999-05-01
Interviu, "Lietuvos aidas"
Ar iš tikrųjų Vagnoriaus vyriausybė nepadarė nieko gero, tik blogą? Jei padarė ką nors gero – įvardinti ką konkrečiai.
          
Kiekviena vyriausybė daro ir gerus, ir blogus darbus; tad svarbu bendroji kryptis ir rezultatas. Neginčijamas išskirtinis Vagnoriaus, kaipo žmogaus, ir abiejų jo vyriausybių vaidmuo, vykdant privatizavimą. Greitas privatizavimas 1991 metais – Vagnoriaus nuopelnas, kaip ir nuimti privatizavimo tabu 1997-aisiais. Vagnorius sugebėjo pakeisti savo ir visos partijos nuomonę dėl Lito patikimumo įstatymo ir taip neabejotinai prisidėjo prie stipraus lito. LDDP vyriausybės de facto pradėtas pelno mokesčio panaikinimas buvo be ambicijų įtrauktas ir į konservatorių programą. Buvo naikinamos lengvatos, išlaikyti proporciniai mokesčiai, Lietuvoje pagaliau imtasi biudžeto reformos.
          
Ar šalis po Vagnoriaus atsistatydinimo palikta ekonominėje-finansinėje krizėje?
          
Krizės požymių iš tiesų yra. Privačiam sektoriui kenkia ne tik rinkų praradimas Rytuose, bet – netgi labiau – kasdien dygstantys neprotingi suvaržymai, gyvenimo biurokratizavimas. Štai, nepadarius elementarios tvarkos mokesčių taisyklėse, buvo imtasi žiaurios akcijos. Neišsiaiškinus tikrų kontrabandos ištakų, nepagrįstais sprendimais žlugdomas tranzitas. Taikliu biurokratijos ginklu kovojant su kitomis “negerovėmis” – žlugdomi ir kiti verslai. Mokesčių įplaukų sumažėjimas tokiame fone atrodo dėsningas. Biudžetą teks mažinti maždaug dešimčia procentų, plėtoti skolų nebegalima - svarbu kuo greičiau stabdyti įsismaginusį valstybės skolinimąsi.
          
Ar neigiamas Vagnoriaus vadovavimo vyriausybei vertinimas nėra politizuotas?
          
Tai natūralu - viskas, kas susiję su politika, yra politizuota. Žmonės garbinami ir trypiami kojomis pagal tam tikrus dėsnius. Jei net tokiam politikos virtuozui, kaip Vagnorius, nelengva išsilaikyti ant bangos, ką bekalbėti apie kitus... Nors gal jo išėjimas – virtuoziškumo įrodymas?