Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Gyventi savo gyvenimą

1998-02-01
Redakcinis, "Laisvoji rinka" 1998 Nr. 1
Prie naujametinių linkėjimų giminėms ir draugams dažnas Lietuvos pilietis nepamiršo pridurti, kad linki jiems ir gero prezidento. Netgi švenčių įkarštyje daugelio žmonių sąmonė liko pajungta politikai, kuri buvo iškeliama aukščiau asmeninių reikalų. Iš kur toks atsidavimas? Kaip visa tai derinasi su santvarka, kurią lyg ir siekiama sukurti Lietuvoje?
 
"Laisvoji rinka" neagituoja nesidomėti politika, valdžiai suteiktais įgaliojimais ir jos veikla. Tačiau kiekvienam būtų sveika susimąstyti apie valdžios sureikšminimą, apie nesugebėjimą ar nenorą gyventi SAVO gyvenimą. "Gyventi tautai, o ne sau", "siekti naudos ne sau, bet tautai" - šios kolektyvistinio mąstymo apraiškos, deja, nebuvo išmestos į istorijos šiukšlyną, triukšmingai atsikračius sovietinio socializmo. Pavyzdžių gausu. Pasirodo, kad Lietuvoje verslininkai triūsia ne tam, kad užsidirbtų, bet tam, kad sumokėtų daugiau mokesčių valstybei. Eksportuotojai stengiasi ne dėl savo naudos, o kad Lietuvai uždirbtų konvertuojamos valiutos, pagerintų užsienio prekybos balansą. Šeimos gimdo vaikus ne sau, o kad pagerintų Lietuvos demografinę padėtį.
 
Pusė bėdos, jeigu žmonės tik kalba tokiais štampais. Liūdniau, kai jie nuoširdžiai taip galvoja. Nesunku nuspėti, iš kur šie mąstymo šablonai ir paklydimai - jie taip artimi pažįstamai socializmo dvasiai. Dvasiai, kuri kaip ir ankstesniais laikais yra rūpestingai "skiepijama" iš viršaus.
 
Žmonėms pasakė, kad keičiasi santvarka. Pasakė, kad socializmas buvo klaida, kad paliekame blogio imperiją, kad gyvensime pagal rinkos dėsnius. Tačiau iki šiol nė vienas iš valdančiųjų nepasakė, kad žmogus turi pasikeisti pats, jis turi nusimesti kolektyvistinės dvasios, aukojimosi kitiems, deprivatumo kaukę. Kad GYVENTI - reiškia "gyventi sau" ir išdrįsti būti atsakingu už save. Laisva rinka sudaro geriausias sąlygas taip gyventi, tačiau iš žmogaus ji reikalauja teisingai suvokti save ir savo santykį su pasauliu. Siekdamas savo gerbūvio - ir materialinio, ir dvasinio - žmogus tampa harmoninga pasaulio dalimi. Ir net ne dalimi - o pasaulio pagrindu.
 
Gyventi sau, nebūti našta ir netrukdyti kitiems siekti laimės - didžiausia paslauga, kurią žmogus gali padaryti aplinkiniams. Apsidairykite ir įsitikinsite, kad daugėja tvirtai ant kojų stovinčių žmonių. Instinktyviai pajutę gyvenimo išmintį, šie žmonės kuria SAVO, o ne kažkieno ir tuo pačiu niekieno - gerovę. Tiesa, kai kurie svyruoja tarp įskiepytos ideologijos ir intuityviai suvoktos gyvenimo tiesos, gėdijasi savo gerovės ir egoizmo. Egoizmo, kurį didžioji dalis žmonių vis dar garsiai ir nepagrįstai smerkia.
 
Gerovė, sukurta žmogaus sugebėjimų dėka, turi būti reabilituota, nes ji yra tai, kuo reikia didžiuotis. Žinoma tik tuomet, kai šie sugebėjimai reiškiasi geriau dirbant laisvoje rinkoje, o ne geriau minant "valdžios koridorių slenksčius". Arba, kas beveik tapatu - paverčiant valdžią savo ištikimu tarnu - kitų žmonių sąskaita. Žmogus, sugebantis kurti gerovę laisvoje rinkoje, turi nedvejodamas didžiuotis savimi, turi suvokti savo gyvenimo vertę. Pagalvokime - juk daugeliui būtent pagarbos savo principams, gilaus savo teisumo suvokimo tetrūksta iki gyvenimo laimės, iki geidžiamos harmonijos. Ir dar. Santvarkos, kurioje toks žmogus jausis komfortiškai - laisvos visuomenės santvarkos.
 
Grįžtant prie linkėjimų turėti gerą prezidentą ir gerą valdžią, nepamirškime, kad valdžia renkama tik tam tikrai funkcijai atlikti. Kuo ši funkcija mažesnė, kuo mažiau ji įtakoja kiekvieno iš mūsų gyvenimą, tuo mažiau atsiduodame valdžiai. Tuo daugiau vietos lieka GYVENTI.
 
Tad 1998 metais linkime "Laisvosios rinkos" skaitytojams tobulėti savo kūryboje ir versle, linkime nepakartojamų laimės akimirkų - kai sugebi, kai pasieki, kai laimi. Kai pats matai ir jauti savo sėkmės didybę - nebūtinai tada, kai ją pastebi kiti. Linkime įsiklausyti į save ir pasiekti trokštamą ir užtarnautą savo gyvenimo pilnatvę. Tam, kas nuoširdžiai siekia, padeda visas pasaulis. "Laisvoji rinka" bus tarp tų, kurie padeda… siekdami savo užsibrėžtų tikslų ir mokėdami nugalėti.