Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Ir vis dėlto jai sekasi!

Rūta Vainienė, LLRI viceprezidentė
2003-04-07
Straipsnis, "Lietuvos žinios"
Straipsnis apie 2002 m. Vyriausybės ataskaitą.
 

 
Kad ir kaip žiūrėsi, dvyliktajai Lietuvos Vyriausybei sekasi. Tiesiog neregėta sėkmė - tokios gali pavydėti bet kuri politinė jėga. Vyriausybė akivaizdžiai "leidžia sau" išdykauti išvarydama iš posėdžių salės žurnalistus, įslaptindama teisės aktų projektus, priimdama nutarimus ir Seimui siūlydama įstatymų projektus, kuriais verslo sąlygos akivaizdžiai bloginamos. Ji ketina įvesti progresyvinius mokesčius - ir nieko! Bendrasis vidaus produktas auga, nedarbas ir mokesčių našta mažėja, biudžetas pilnėja, Lietuva kviečiama į NATO, baigiamos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje, "prisidirbusi" Vyriausybė dirba kaip dirbusi. Kas gi vyksta? Ar klydo sakantieji, jog kuo laisvesnė rinka, tuo turtingesnis žmonių gyvenimas, ar šie ekonomikos dėsniai tiesiog neveikia Lietuvoje?
 
Skubu skaitytojus nuraminti - ir su Lietuva, ir su ekonomikos dėsniais viskas gerai. Pasekmę nuo priežasties paprastai skiria laiko tarpas. Tarp rinkoje vykstančių reiškinių ir tuo metu valdančios Vyriausybės gali nebūti nieko bendra arba būti bendra tik tiek, kad net pati Vyriausybė nepajėgia sustabdyti įsivažiavusių procesų. Taigi šiandien stebime seniai laukto reiškinio - trylikos metų rinkos reformų - pasekmes. Sunoko 1991 metais pradėto privatizavimo, 1994-aisiais Valiutų valdybos sutvirtinto lito, 1999 metais pavykusio "Saulėtekio" ir "Saulėlydžio" bei daugelio kitų rinkos link vedusių reformų vaisiai. Įspūdingas ekonomikos augimas, didėjančios pajamos, kuriamos darbo vietos, apie kurias savo 2002 metų ataskaitoje informuoja Vyriausybė, yra ne tik jos veiklos rezultatas. Žinoma, ataskaitoje ši nereikšminga smulkmena nutylima, o visi nuopelnai mielai prisiimami. Taip, Vyriausybė buvo visur: ji sustabdė nedarbo didėjimą ir sukūrė 64 tūkstančius naujų darbo vietų, ji pervežė 36 milijonus tonų krovinių geležinkeliais, skiepijo, kompiuterizavo, eksportavo ir t. t.
 
Reikia pripažinti - dvyliktoji Vyriausybė dirbo ir tai, kas jai tikrai privalu: traukė iš stalčių mokesčių įstatymų projektus, pūtė dulkes ir teikė Seimui, pagaliau išjudino pensijų reformos reikalus, tęsė privatizavimą, priėmė gerus ir nelabai gerus sprendimus. Veiklumas (nepainioti su strateginiu mąstymu ar esminėmis reformomis!) - tikrai geras šios Vyriausybės bruožas. Reikalą kiek gadina tai, kad Vyriausybė kartais pernelyg paskęsdavo detalėse, ir jau visiškai sugadina, kai ji paskęsdavo savyje. Nevieši teisės aktų projektai, nevieši posėdžiai, išjungtas "žurnalistų mikrofonas", atsiribojimas nuo plačiosios visuomenės - toks darbo stilius nebūtų toleruojamas Lietuvai esant Europos Sąjungos nare. Tačiau dvyliktajai Vyriausybei vėl pasisekė! Jos už tokį "savarankiškumą" nei kas barė, nei baudė. Tikėsimės, tai - paskutinė Vyriausybė, galinti sau leisti tokią aroganciją.
 
Skaityti 2002 metų Vyriausybės ataskaitą - itin įdomus užsiėmimas. Pavyzdžiui, labai įdomu sužinoti, kiek pinigų ir kokiom reikmėm ji išleido. Žinoma, leisti pinigus - svarbus Vyriausybės uždavinys, reikalaujantis didelės išmonės ir pastangų, apie jį nutylėti reikštų taip ir nepasakyti, dėl ko gi posėdžiaujama. Šiuos (išlaidų) planus Vyriausybė vykdė labai gerai. Dar labai smagu skaitant ataskaitą ieškoti, kas nepasakyta. Na, nutylėta apie išplėstą apmokestinimo bazę, apie padidintus (ar pasiūlytus didinti) akcizus, apie padidintas "Sodros" įmokas, apie nepriimtus "Saulėtekio", kuriuo taip patogu pasigirti, sprendimus ir dar apie daug ką. Nutylėta apie nepradėtą sveikatos reformą, apie aukštojo mokslo "reformą", kurios iki šiol nepajėgia atitaisyti, apie sunarpliotą apmokestinimo reglamentavimą, kurio išnarplioti nė patys inspektoriai nebegali. Iš karto supranti, kad Vyriausybė mato tik viena akimi. Tai tik parodo, jog ji - optimistė. Taigi Vyriausybei ir vėl pasisekė.
 
Galų gale skaitant ataskaitą labai įdomu spėlioti, ką dvyliktoji Vyriausybė davė Lietuvai. Įdomiausia, kad šis indėlis paaiškės po metų kitų. Tuo metu Lietuvoje jau bus visai kita Vyriausybė, o ir Lietuva bus kita - Europos - valstybė (linkiu jai to). Jūs tik pažiūrėkite, dvyliktajai Vyriausybei ir vėl pasisekė! Mat tada, kai pradės "lįsti" dabartinės Vyriausybės negerų darbų rezultatai, tuo metu bus arba galima viską nurašyti eurointegracijos išlaidoms, arba eurointegracijos nauda nusvers, kompensuos neigiamas pasekmes. Visi negerumai bus arba ne dvyliktosios Vyriausybės, arba bus nematomi plika akimi. O ko daugiau jiems bereikia?