Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Irakui siūloma mokytis iš Rytų Europos šalių

Ugnius Trumpa, LLRI prezidentas
2003-09-24
Interviu, "Lietuvos rytas"
 
 

 
„Lietuvos rytas“ pakalbino iš Irako sostinės grįžusį ir rugsėjo 20-21 d. apskritojo stalo diskusijoje apie Irako perėjimą prie rinkos ekonomikos dalyvavusį LLRI prezidentą Ugnių Trumpą.
 
Ar ekspertai jau apsisprendė, kas šiuo metu gali tapti pavyzdžiu Irako ekonomikai?
 
Į diskusiją buvo susirinkę keturiolika ekspertų iš dešimties Rytų bei Vidurio Europos valstybių, taip pat Rusijos.
 
Kartu su Irako laikinosios administracijos darbuotojais ir neseniai išrinktos Irako valdančiosios tarybos vadovais aptarėme Irako ekonominės politikos tikslus ir šalies perėjimo prie rinkos ekonomikos galimybes.
 
Kaip sektinas pavyzdys atkuriant Irako ekonomiką pasirinkta Rytų ir Vidurio Europa.
 
Kodėl būtent šis regionas laikomas pavyzdžiu?
 
Šios šalys per labai trumpą laiką sugebėjo persitvarkyti – nuo uždaro, komandinio ir socialistinio tipo ūkio pereita prie rinkos ekonomikos, įgyvendinta daug laisvosios rinkos principų ir pasiekta gerų ekonomikos augimo rezultatų.
 
Sovietų Sąjungoje buvusi planinė ekonomika kažkuo primena ūkio situaciją Irake.
 
Šalis buvo izoliuota ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės, it tai labai atsiliepė visai ekonomikai.
 
Kaip Lietuvos ir kitų valstybių pavyzdys gali įkvėpti Irako valdytojus pereiti prie rinkos ekonomikos?
 
Aktualiausios temos – valstybinių įmonių privatizavimas, privataus sektoriaus plėtojimas, laisvos prekybos klausimai, biudžeto formavimas ir mokesčių sistema, ekonomikos reformų parengimas bei jų politiniai aspektai.
 
Aptarėme privatizavimo Lietuvoje eigą, su tuo susijusius skandalus ir privatizavimo lėšų panaudojimą. Irako valdininkams itin įdomi buvo ši patirtis.
 
Šalies ūkis – naftos gavyba ir karinė pramonė, todėl privatizavimas irakiečiams yra labai jautrus klausimas, susijęs su tuo, kad šalies gerovė, jų įsivaizdavimu, daugiausia priklauso nuo naftos.
 
Ar bus irakiečiams priimtina palyginti tolimų šalių patirtis?
 
Liberalios ekonomikos kūrėjai iš karto sulaukė priešininkų – vietinių verslininkų, kurie nenori žaisti vienodomis taisyklėmis su viso pasaulio verslininkais.
 
Panašiai įvyko ir Lietuvoje. Mūsų šalies verslininkai irgi priešinosi liberaliai investicijų reformai, baiminosi konkurencijos.
 
Irake dabar pradėtą mokesčių reformą galima vertinti pakankamai gerai, nes Irako laikinoji administracija ir Finansų ministerija pasirinko proporcinę pajamų apmokestinimo sistemą su vienodu 15 proc. tarifu.
 
Mūsų šalyje susidomėjimą kelia galimas lietuvių dalyvavimas atstatant Iraką. Ar galimybė vis dar reali?
 
Šiandien svarbiausios problemos, kylančios visiems besidomintiems darbu arba investicijomis Irake, yra saugumas, politinis stabilumas ir informacija.
 
Man teko specialiai klausinėti Lenkijos, Čekijos ir Amerikos diplomatų, dirbančių Irake, apie kitų šalių galimybes dalyvauti atstatymo darbuose.
 
Bet atsakymai buvo labai abstraktūs, nes saugumo negali užtikrinti net kariai.