Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Kodėl buvę Seimo nariai neverti rentos?

Remigijus Šimašius, LLRI prezidentas
2007-07-04
Komentaras, Lietuvos radijas
Seimo nariai sugalvojo, kad jų nebeišrinkus ir jiems neįsidarbinus kitur, jie vis tiek turėtų gauti nuo 40 iki 75 procentų to, ką gauna Seimo nariai. Per Lietuvą vilnijančio pasipiktinimo banga – pagrįsta.
 
Seimas kaip tik šias rentas nustatančiu įstatymo projektu pademonstravo, kodėl mūsų valdžia verta labai ribotos pagarbos ir jau tikrai ne papildomų privilegijų. Kai kurie šio visų frakcijų inicijuoto įstatymo projekto prieskoniai – ypač atgrasūs.
 
Projektas paremtas cinišku melu. Jo siūlytojai oficialiai teigia, kad „visose Europos šalyse buvę parlamentų nariai tokias garantijas turi“. Suprask, likome vieninteliai, nesaugantys savo parlamentinės demokratijos. Tačiau taip nėra. Daugelyje šalių renta tėra tik senatvės pensija.
 
Pavyzdžiui, Belgijoje pensija buvusiems parlamentarams mokama nuo 58 metų amžiaus, Graikijoje, Italijoje – nuo 60, Ispanijoje, Vokietijoje – nuo 65, Portugalijoje, Prancūzijoje – nuo 55. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Slovakijoje, Slovėnijoje, Latvijoje atskirų pensijų sistemų parlamentarams apskritai nėra.
 
Estijoje nuo 2003 metų kaip tik panaikinta tokia sistema, kurią siūloma įteisinti Lietuvoje priimamu įstatymu. Airijoje nuo 2004 metų parlamentarų privilegijos taip pat apribotos ir pensija mokama tik sulaukus 65 metų amžiaus.
 
Pagal Seimo statutą, Seimo nariai negali pakelti atlyginimo šios kadencijos Seimui – jis taikomas tik naujai išrinktiems parlamentarams. Tokia taisykle siekiama užkirsti kelią patiems Seimo nariams nuspręsti, kaip iš mokesčių mokėtojų pinigų atlyginti už jų darbą. Šį kartą Seimo nariai kuklintis nesiruošia ir privilegijas nusiteikę pasiskirti sau.
 
Projekte įtrauktas punktas, kad socialinės garantijos bus taikomos ir dabartinio Seimo nariams. Per pastaruosius rinkimus šturmu į Seimą sugužėjusi Darbo frakcija netgi pareiškė, kad projektą palaikys tik tada, jei renta bus numatyta ir tiems, kurie parlamente išbuvo bent vieną kadenciją.
 
Renta ne tiek gelbės atskirus buvusius Seimo narius nuo tautos atstovams nederamo skurdo, kiek tiesiog bus alternatyva darbinėms pajamoms ar papildomas pajamų šaltinis šalia dividendų, autorinio atlyginimo, nuomos ar kitų pajamų. Galiausiai, socialinės garantijos skatins buvusius Seimo narius net neieškoti darbinių pajamų.
 
Renta, kaip kompensacija už prarastą kvalifikaciją, irgi yra nepagrįsta. Buvimas Seimo nariu kiekvienam asmeniui gali ir turi suteikti didžiulį bagažą žinių apie valstybės sąrangą bei visuomenės procesus. Jei šių, kaip ir kitų žinių, buvęs Seimo narys negali panaudoti, ar tai nėra ženklas, kad būdamas Seimo nariu jis buvo atitrūkęs nuo realių visuomenės problemų?
 
Projekto aiškinamajame rašte deklaruojama, kad siūloma renta užtikrintų galimybę buvusiems Seimo nariams aktyviai dalyvauti visuomeniniame ir politiniame gyvenime, jei jie nebūtų socialiai pažeidžiami.
 
Tačiau kuo blogesni yra kiti piliečiai, kurie ir šiaip neturėjo tribūnos dalyvauti viešame gyvenime ir reikšti savo nuomonės? Daugybė Lietuvos piliečių visuomeninei veiklai neretai atiduoda daug daugiau jėgų, o savo būsimai profesinei veiklai sukelia daug daugiau keblumų nei Seimo nariai.
 
Kol kas visuomenė yra pagrįstai įsitikinusi, kad buvimo Seime faktas savaime nereiškia tarnavimo visuomenei, dėl kurio būtų nusipelnoma visą gyvenimą trunkančios privilegijos. Dalis Seimo narių nevaikšto į posėdžius, nepateikia siūlymų, nepristatinėja komitetų nuomonių, nė karto per metus nepateikia klausimo.
Nemažai Seimo narių pateiktų įstatymų projektų išdygsta netikėtai ir kelia rimtų abejonių dėl savo turinio, tikslų, motyvų bei kokybės. Šis įstatymo projektas tai tik patvirtina.
 
Projektas geras tik vienu aspektu – jis leidžia praskleisti tą avies kailį, po kuriuos slepiasi mūsų politikai. Šis įstatymas – tai akivaizdžiausias parodymas, kas svarbiausia Tautos atstovams. Kai bus svarstomi sudėtingesni dalykai, kai jie bus apipinti mielomis gražbylystėmis – neužmirškime šios pamokos.