Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Kūrybinė krizė

Kaetana Leontjeva, LLRI jaunesnioji ekspertė
2008-11-21
Komentaras, Kauno diena
Naujosios koalicijos pasirašytame krizės įveikimo plane numatyti du pakeitimai, paliesiantys pagal autorines sutartis dirbančius asmenis. Visų pirma, numatyta suvienodinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą su pelno ir pridėtinės vertės mokesčiais ties 20 proc. lygiu. Dabar pagal autorinę sutartį gautos pajamos apmokestinamos 15 proc. GPM.
Tarifų suvienodinimas visiškai ignoruoja priežastis, dėl kurių pajamos iš darbo santykių ir iš kūrybos apmokestinamos skirtingai. Kuomet asmuo įdarbintas pagal darbo sutartį, darbdavys jį aprūpina darbo vieta, visais darbo įrankiais (kompiuteriu, staklėmis, automobiliu, kanceliarinėmis prekėmis ir kt.). Pagal autorines sutartis dirbantys asmenys viskuo turi pasirūpinti patys, pavyzdžiui, dailininkas turi pats ir dažus bei teptukus nusipirkti, ir dirbtuves išsinuomoti, ir už sunaudotą elektrą, dujas bei vandenį susimokėti. Tai daryti jis gali tik iš tų pajamų, kurios lieka sumokėjus GPM – leidžiamų atskaitymų nėra (niekas neaprūpina kūrybinių darbuotojų, kaip kad Seimo narių, rankpinigiais kanceliarinėms prekėms). Todėl neteisinga sakyti, kad pajamos iš autorinių sutarčių yra apmokestinamos mažiau: atėmus darbo sąnaudas, kūrybiniam darbuotojui gali likti ir mažiau pajamų, negu tiek pat „ant popieriaus“ uždirbančiam pagal darbo sutartį įdarbintam asmeniui.
Maža to, jog siūloma didinti GPM, norima apmokestinti autorines sutartis valstybiniu socialiniu draudimu. Deja, autorinių sutarčių apmokestinimas „Sodros“ įmokomis sukeltų rimtų problemų pačiai „Sodros“ sistemai. Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimo rato plėtimas reiškia ir išmokų gavėjų rato plėtimą, tad „Sodros“ išlaidos išaugtų iškart.
„Sodros“ sistema yra pritaikyta prie pagal darbo sutartis dirbančių apdraustųjų: darbo stažą apskaičiuoti lengva – „Sodros“ įmokos mokamos kas mėnesį (skaičiuojamas ir laikas, kurio metu asmuo gavo įvairias motinystės, bedarbio ir kt. pašalpas), su ligos pašalpomis viskas irgi aišku. Tuo tarpu nėra aiškios ir skaidrios sistemos, kaip apskaičiuoti kūrybinių darbuotojų darbo stažą. Pavyzdžiui, kas gali pasakyti darbo stažą asmens, per pusmetį sumokėjusio didelę įmoką į „Sodros“ fondą, o kitą pusmetį nedirbusio?
Ne paslaptis, kad dalis asmenų piktnaudžiauja ligos pašalpomis, kuomet apsimetę susirgusiais tuo pačiu metu savarankiškai uždarbiauja. Kaip bus išvengta galimo kūrybinių darbuotojų piktnaudžiavimo ligos pašalpomis, kuomet nėra nei darbdavio, kuris galėtų patikrinti ar darbuotojas išties serga, nei reguliarios darbo vietos?
Yra būdai, kaip išspręsti pagal autorines sutartis dirbančių asmenų socialinio draudimo klausimą. Pirmas – palikti dabartinę tvarką, leidžiant draustis savanorišku socialiniu arba privačiu draudimu ir raginant žmones pasinaudoti savo teisėmis. Antras – privalomai drausti juos valstybiniu socialiniu draudimu, bet tiktai bazinei pensijai gauti. Tai suteiktų norimas garantijas, bet kūrybiniams darbuotojams būtų užkrauta santykinai mažesnė mokestinė našta. Trečias variantas – drausti juos valstybiniu socialiniu draudimu, tačiau tik jei bus įvestos „Sodros“ įmokų lubos. Yra ir labai aukštas pajamas gaunančių kūrėjų, kurie negalės tikėtis adekvačiai aukštų „Sodros“ pensijų, nes „Sodros“ išmokoms taikomos lubos.
Tapytojai, rašytojai, muzikantai, ir kiti kūrybos žmonės galėjo iš toli stebėti globalią ekonomikos krizę. Dabartiniai siūlymai didinti GPM ir apmokestinti visas jų pajamas „Sodra“ sukurs jiems krizę lietuvišką.