Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Melas ir manipuliacijos tautos vardu

2007-07-09
Nuomonė, Verslo žinios
Seimo narių užmojis nusistatyti sau rentas pagrįstai kritikuotas dėl kuo įvairiausių aspektų. Tačiau keletas iš jų yra susiję ne tik su rentomis ir verti platesnio dėmesio. Visų pirma, kaip gali atsitikti, kad birželio 19 dieną užregistruotas įstatymo projektas turėjo būti priimtas jau liepos 5 dieną? Negi reikalas toks skubus, negi projektas tikrai nuodugniai apsvarstytas komitetuose, negi tai pakankama, kad su projektu susipažintų visuomenė? Vargu. Ar tai vienintelis tokios skubos atvejis? Ne.
 
Kitas dalykas, vertas dėmesio yra tas, kuo grindžiamas projektas. Štai rentų siūlytojai (visų aštuonių frakcijų atstovai) aiškinamajame rašte oficialiai teigia, kad „visose Europos šalyse buvę parlamentų nariai tokias garantijas turi“. Suprask, likome vieninteliai, nesaugantys savo parlamentinės demokratijos.
 
Tačiau tai tiesiog melas. Daugelyje šalių renta tėra tik senatvės pensija. Pavyzdžiui, Belgijoje pensija buvusiems parlamentarams mokama nuo 58 metų amžiaus, Graikijoje, Italijoje – nuo 60, Ispanijoje, Vokietijoje nuo 65, Portugalijoje, Prancūzijoje nuo 55. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Slovakijoje, Slovėnijoje, Latvijoje atskirų pensijų sistemų parlamentarams apskritai nėra. Airijoje, nuo 2004 metų parlamentarų privilegijos apribotos ir pensija mokama tik sulaukus 65 metų amžiaus. Estijoje nuo 2003 metų panaikinta kaip tik tokia sistema, kurią siūloma įteisinti Lietuvoje priimamu įstatymu ir joje privilegijų nebeliko.
 
Gal įstatymo iniciatoriai apie šiuos faktus nežinojo. Vargu, nes Seimo informacijos ir analizės skyrius šiuos duomenis turi. Šio skyriaus išvados, beje, prieinamos Seimo nariams, o ne visai visuomenei. Gal Seimo teisės departamentas atkreipė dėmesį į melagingus faktinio pobūdžio argumentus, kuriais buvo grindžiamas projektas? Ne. Ar tai vienintelis oficialaus melo ir manipuliavimo, iš kurio gimsta įstatymas, atvejis? Ne. Kas už tokius dalykus atsako? Niekas...