Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Mūsų išrinktiesiems

Rūta Vainienė, LLRI asocijuota ekspertė
2008-08-25
Komentaras, "Verslo žinios"
Sovietmečiu nomenklatūra mėgavosi privilegijomis. Specpoliklinika, specparduotuvė, speckirpykla, specsiuvykla, specmaisto paketas. Visiško deficito laikais valdžia gyveno išskirtinį sotų specgyvenimą. Rinkos ekonomika sunaikino deficitą, tačiau privilegijos gyvenantiems iš mokesčių mokėtojų pinigų liko ir klesti.
Ar žinome Lietuvos išrinktiesiems taikomas privilegijas? Niekas jų neinventorizavo, nesurašė, nesigiria valdžia, neinformuoja, o turėtų. Tai nėra svetimų pinigų skaičiavimas ar pavydas. Tai mokesčių mokėtojų pinigais teikiamos privilegijos, kurių patys mokėtojai negali gauti. Šalia privalomų skelbti atlyginimų, turėtų būti ir nepiniginių gėrybių sąrašas. Dar daugiau, remiantis analogija su privačiu sektoriumi, tokias pajamas natūra mokesčių inspekcija turėtų apmokestinti gyventojų pajamų mokesčiu bei Sodros įmokomis.
Kokios privilegijos pasiekia mūsų akis ir ausis? Antai poilsio namai su dotuojamomis kainomis. Gindamiesi valdininkai būtinai pasakys, kad poilsinėse rengia seminarus bei mokymus. Tai skystokas argumentas, nes nebūtina turėti lėktuvą, jei kartais tenka skristi. Arba reprezentacijai skirtos lėšos. Jei tokios būtų skiriamos vadovui privačiame sektoriuje, jos būtų apmokestinamos. Išrinktieji visiškai nereglamentuotai gali disponuoti šiomis lėšomis – pavyzdžiui, kostiumą įsigyti. Pusvelčiai būstai Seimo nariams. Tarnybinių automobilių naudojimą laisvalaikiu griežtai pasmerkė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Tačiau darbo metu su švyturėliais važiuojantis pirmasis Lietuvos valdžios dešimtukas gatvėje elgiasi lyg privačioje valdoje. O kam toji pirtis Seimo pastate – negi tautos atstovai kitaip prausiasi? VIP salė oro uoste ir specialiu automobiliu iki lėktuvo privežamas "labai svarbus žmogus".
O kur dar nematerialinės privilegijos – tinkamai išreikšta pagarba, pakoreguotas elgesys ir kiti reveransai.
Europos biurokratija, jau nekalbant apie diplomatiniam korpusui "skiriamias" gėrybes, gali džiaugtis netgi labiau nei mūsų vietinė. Diplomatams degalai pigesni, specialios automobilių statymo vietos. Dirbantieji europinėse institucijose gali taisytis dantis, sako, parlamentarai ir uošvės dantų sveikata pasirūpina (tai toks sveikatos draudimas?), pirkti akinius, neiti į darbą be pateisinamos priežasties 2 dienas (užteks pasakyti, kad serga), valgyti subsidijuojamame restorane. O kiek dar nežinome?
Nėra nė vieno argumento, kuriuo būtų galima pagrįsti tokį išrinktųjų specgyvenimą. Kodėl vieni turi pirkti, o kiti – gauti, kodėl vieni moka rinkos kaina, kiti – tik puskaine. Ar žmonės yra taip dėkingi tiems valdžios vyrams ir moterims, jog šie ėmėsi tokio nepatrauklaus darbo, už kurį vien algos maža, kad reikia papildomą malonių komplektą parūpinti? Jei toji alga tokia maža, kodėl taip  veržiamasi darbuotis valdžioje?
O jei per maža, tai būtų daug protingiau pridėti prie algos pinigų, o ne iškelti išrinktuosius į paprastam piliečiui neprieinamas teritorijas.