Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

R. Šimašius: Laikai nebėra tokie geri, kokie buvo

2008-07-21
Interviu, Balsas.lt
Opozicijai vis garsiau kalbant apie blogėjančią šalies ekonominę padėtį, Vyriausybė išlieka šaltakraujiška, tvirtindama, kad pagrindo panikuoti nėra. Apie tai, ar Lietuvai iš tikrųjų gresia ekonominė krizė, „Balsas.lt“ kalbėjosi su Laisvosios rinktos instituto prezidentu Remigijumi Šimašiumi.
 
R. Šimašius sako matąs dvi pagrindines Vyriausybės klaidas. Visų pirma, Vyriausybė turėtų imtis racionalesnių veiksmų su biudžeto išlaidomis, nes šiuo metu „yra elgiamasi taip, tarsi biudžeto įplaukos ir ateityje bus didelės ir tik augančios“.
 
Antra problema, R. Šimašiaus nuomone, yra pernelyg stipriai reguliuojama ūkio subjektų veikla. „Neatidaromi nauji konkurencingumo vartai, dėl to yra sunkiau prisitaikyti prie kintančios situacijos ūkio subjektams“, - sako instituto prezidentas. Pasak jo, tokia būklė gali turėti skaudžių ekonominių pasekmių.
 
Paklaustas, ar Vyriausybei dar ne per vėlu kovoti su artėjančia krize, R. Šimašius sakė, kad „viena vertus, priemonių imtis per vėlu, nes jų reikėjo imtis anksčiau. Kita vertus, nėra per vėlu, nes jų reikia imtis ir dabar“.
 
Vyriausybės išlaidavimas per didelis
 
Instituto vadovas sako nenorįs vartoti žodžio „krizė“, tačiau mano, „kad laikai nėra tokie geri, kokie buvo prieš metus ar dvejus“. Anot LLRI prezidento, pagrindinis klausimas dabar – kaip ūkio subjektai ir Vyriausybė prisitaiko prie šitos situacijos.
 
„Aš drįstu teigti, kad ypač Vyriausybės prisitaikymas yra visiškai netinkamas“, - valdžios veikimą (ar greičiau neveikimą) kritikavo R. Šimašius.
 
Kalbėdamas apie veiksmus, kurių turėtų imtis Vyriausybė, R. Šimašius ragino atkreipti dėmesį į jo anksčiau įvardintas problemas. Anot LLRI prezidento, priemonės yra dviejų grupių. Pirmajai jis priskirtų valstybės išlaidų politiką, kur „reikėtų pažaboti išlaidavimą, kuris yra per didelis ir netikslingas“.
 
R. Šimašiaus teigimu, taip pat būtina išlaisvinti ekonominius veikėjus nuo nereikalingų suvaržymų. „Aš išskirčiau čia ir darbo santykių perteklinį reguliavimą, ir teritorijų planavimo perteklinį reguliavimą ir kuo įvairiausius kitus suvaržymus“, - aiškino instituto vadovas.
 
„Tai yra dalykas, kurio būtinai reikia imtis šiandien. Ir kurio, iš esmės, reikėjo imtis ir vakar, ir užvakar“, - portalui sakė R. Šimašius.
 
Valdžios reakcija – epizodinė
 
R. Šimašius nenorėjo leistis į spėliojimus, kodėl Vyriausybė iki šiol nesiėmė priemonių, kad galima krizė pasireikštų kiek galima lengvesne forma, tik pridūrė, kad „visos priežastys yra svarbios – ir nepakankamai įvertintos problemos, ir nepakankamas ryžtas bei sugebėjimas į jas atsižvelgti“.
 
Pasak jo, Laisvosios rinkos institutas yra pateikęs siūlymus Vyriausybei, tačiau valdžios reagavimą į juos vadina pernelyg epizodišku. Kaip pavyzdį R. Šimašius pateikė tris paskutinę sesijos dieną parlamento priimtus sprendimus, kuriais „Seimas pagaliau ištaisė bent tris klaidas“: buvo atšaukta deklaracija dėl valiutos tarybos atsisakymo, pakeista užmokesčio už savaitgalinį ir viršvalandinį darbą tvarka bei panaikintas kai kurių švenčių, sutampančių su savaitgaliais, kompensavimas.
 
„Tam tikri atsižvelgimai yra, bet aš manyčiau, jie yra pernelyg epizodiški ir nėra tokios krypties, kuri rimtai atsižvelgtų į poreikį keisti ekonominę politiką“, - R. Šimašius sakė portalui „Balsas.lt“.
 
LLRI prezidentas nesiėmė pateikti universalių patarimų, kaip pasirengti sunkesniems laikams. „Manyčiau, kad situacija yra labai įvairi skirtingiems gyventojams ir skirtingiems verslams. Pasiruošimas irgi turėtų būti labai individualus“, - sakė R. Šimašius.
 
Visgi R. Šimašius atkreipė dėmesį, kad nerimą kelia per menkas Vyriausybės pasiruošimas ir kad „Vyriausybė savo reguliaciniais veiksmais nesudaro sąlygų geriau pasiruošti ekonominiams sunkumams ir verslui, ir gyventojams“.
 
Visą straipsnį galite atsisiųsti paspaudę čia.