Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Svarbiausi 2004 metų ekonominiai ir socialiniai įvykiai

Monika Kačinskienė, LLRI ekspertė
2005-01-10
Įvykių suvestinė, "Laisvoji rinka" 2004 Nr. 4
1. Bene didžiausias ir svarbiausias praėjusių metų įvykis Lietuvoje - narystė Europos Sąjungoje (ES). Būta daug lūkesčių ir daug gąsdinimų.
 
Pirmųjų narystės metų pasekmės:
 
a) Infliacija – lapkričio mėnesį pasiekė 3 proc., palyginti su 1,3 proc. defliacija 2003 m. Didžiausias kainų šuolis, kaip ir tikėtasi, buvo gegužės mėnesį, o labiausiai pernai brango sveikatos priežiūra (11,1 proc.) ir transporto grupės paslaugos (10,8 proc.). (Greta narystės ES, kainų šuolį taip pat skatino ir pakilusios naftos kainos.).
 
b) Pasikeitė ministrų portfelių graibstymo prioritetai: ypatingai pageidaujami ir svarbūs tapo susisiekimo ir aplinkos apsaugos ministrų postai.
 
c) Lauktas eksporto į ES šuolis, kaip prognozavo LLRI ekonomikos tyrimo dalyviai, neįvyko. Augimas buvo pastebimas ir prieš narystę: per pirmąjį 2004 m. ketvirtį (palyginti su tuo pačiu 2003 m. laikotarpiu) bendrojo Lietuvos prekių eksporto dalis į ES-25 padidėjo 9,3 proc. Atskirų rodiklių apie eksportą į ES po gegužės 1 d. Statistikos departamentas dar neteikia, tačiau įdomu pastebėti, kad nors pirmąjį pusmetį importas augo daug greičiau nei eksportas, metinis eksporto augimas yra didesnis nei importo. Vadinasi, antroje metų pusėje eksporto tempai smarkiai šoktelėjo. Tačiau neturint galutinių duomenų būtų sunku pasakyti, ar tai yra tiesiogiai susiję su naryste ES.
 
d) Padidėjo/didėja atlyginimai: 2004 m. vidutinis mėnesinis atlyginimas išaugo 6,1 proc. iki 1121 Lt/mėn.
 
e) Suskubome ir pirmieji ratifikavome ES Konstituciją.
 
2. Europinių („prisi“)derinimų ir akcizų kėlimo tiesioginės pasekmės – šešėlinės ekonomikos plėtra: 2004 m. cigarečių kontrabandos kiekiai viršijo visus nepriklausomybės metų rekordus.
 
3. Vis dar daug neskaidrumo, protekcionizmo – užtenka prisiminti Rytų skirstomųjų tinklų privatizavimo nutraukimą.
 
4. Kas vis dėlto privatizuota:
 
Per devynis 2004-ųjų mėnesius sudaryti 432 sandoriai ir valstybės turto privatizuota už 377 mln. Lt. Privatizuoti Nacionalinės vertybinių popierių birža ir Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas. Už 100 mln. Lt. parduota 34 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų, privatizuoti „Alita“ ir „Anykščių vynas“, „Lietuvos kino studija“ ir „Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės statyba“. Vis dažniau diskutuojama apie ketinimus 2005 m. investuotojams dar kartą pasiūlyti nacionalinę oro bendrovę „Lietuvos Avialinijos“.
 
5. Mokesčiai:
 
Pagaliau priimtas sprendimas nuo 2005 m. vidurio naikinti kelių mokestį, tačiau skubama, kaip visad, kuo greičiau jį kažkuo kompensuoti: pvz., dienpinigiais, automobilių mokesčiu. Užsimezgė ir formavosi nekilnojamojo turto mokesčio įvedimo 2006 m. planai.
 
6. Gegužės mėnesį nuo 450 Lt iki 500 Lt padidinta minimalus mėnesinis atlyginimas. Planuojama ją kelti dar 10-20 proc. ir 2005 m.
 
7. Nuo kovo 1 d. padidėjo senatvės, invalidumo ir našlaičių pensijos. Senatvės ir invalidumo pensijos padidėjo asmenims, turintiems būtinąjį stažą ir gaunantiems pačias mažiausias (mažesnes nei 325 litų) pensijas. Tokiu būdu mažos pensijos, priklausomai nuo dabar gaunamos pensijos dydžio ir asmens įgyto stažo trukmės, išaugo vidutiniškai 20 litų. Vaikams našlaičiams mokamos našlaičių pensijos padidėjo nuo 25 iki 30 proc. mirusiajam priklausiusios ar galėjusios priklausyti pensijos. Motinystės (tėvystės) pašalpa nuo kovo 1 d. padidinta iki 70 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio. Nuo liepos 1 d. buvo pradėtos mokėti išankstinės pensijos žmonėms, turintiems 30 metų darbo stažą, kuriems iki pensijos liko 5 arba mažiau metų.
 
8. Nuo balandžio mėn. 20 litų iki 172 Lt/mėn. padidinta bazinė pensija, o nuo rugsėjo 1 d. nuo 901 Lt iki 990 Lt vėl padidintos draudžiamosios pajamos, nuo kurių skaičiuojama senatvės pensijos papildoma dalis. Padidinus draudžiamąsias pajamas, vidutinė senatvės pensija pakilo vidutiniškai 28 Lt (nuo 344 iki 372 Lt).
 
9. Pensijų reforma viršijo lūkesčius, beveik visi fondai veikia pelningai. Tačiau norisi dar daugiau.... Kalbos apie įmokų į privačius fondus dalies didinimą jau pritilusios, yra daugiau norinčių ją platinti, t.y. įvesti privalomąjį kaupimą. Leista per nustatytą terminą nutraukti sutartis su pensijų fondų valdytojais ir grįžti prie „sodrinio“ kaupimo. Reformos eigą taip pat stabdo apribojimai investicijoms į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (angl. – OECD) nepriklausančias šalis. Vertybinių popierių komisija pateikė svarstymui reikalavimą panaikinti draudimus investuoti į fondus, kurie investuoja į išvestinius vertybinius popierius – siūlymas yra pasiekęs Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją ir šiuo metu guli stalčiuje.
 
10. Sveikatos apsaugos ir švietimo sferose sena naujiena – 2004 m. vėl įvyko tai, kad nieko neįvyko. Tiesa, bus didinamas mokinio krepšelis. O sveikatos sistema jau pradeda rodyti pirmus labai ryškius griūties ženklus – kaip pavyzdžio užtenka gydytojų streiko. Kitais metais vėl „taisys“ sistemos padėtį ir kels gydytojų atlyginimus...
 
11. Seimo rinkimai. Partijos pristatė programas, kuriose dominavo trumpalaikiai, o ne struktūriniai, akcentai ir priemonės, geri norai, tačiau visiškai neefektyvūs jų įgyvendinimo principai bei priemonės. Galiausiai suformuota nauja sena socialistinė vyriausybė su labai abstrakčia, „dosnia“ (pensijos, MMA), bet vargiai įgyvendinama programa.
 
12. R. Paksas. Kaltas-nušalintas, nekaltas? Procesas, galintis būti 2004 m. simboliu – daug kalbų apie tai, kas, kodėl ir su kuo ką susitarė ir padarė tam, kad patektų į valdžią ir/ar išliktų joje. O tai ką jie turėtų toje valdžioje būdami padaryti, lieka paraštėse. Ir dažniausiai nepadaroma.
 
13. Lietuva buvo pagerbta daugelio tarptautinių organizacijų („Wall Street Journal“ ir Heritage fondo, Pasaulio Banko, Pasaulio ekonomikos forumo) už gerėjančias verslo sąlygas. Tačiau diskutuotina, kiek tai yra praėjusių metų darbų nuopelnas – greičiau laurų susirinkimas už užpraeitų metų darbą.
 
14. Makroekonominiai rodikliai vis dar džiuginantys, tačiau nebe tokie aukšti kaip 2003 m. 2004 m. augimo prognozės metų gale buvo daug kur mažinamos, 2005 metų prognozės taip pat.