Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Tu kaltas vien todėl, kad aš noriu ėsti

Rūta Vainienė, LLRI prezidentė
2009-01-02
Komentaras, ELTA
„Tu kaltas vien dėl to, kad norisi man valgyt“, - pasakė vilkas ir suėdė ožiuką. Dėl analogiškos priežasties naujoji valdžia dideliais kąsniais kramto mokesčių mokėtojus. Premjero ir finansų ministro nuotaikos jau taisosi, o gyventojai kas dieną kraupsta, gaudami vis po naują mokesčių inspekcijos išaiškinimą. Šiurpina viskas, ir čia pateikiami tik keli, bet iškalbingi pavyzdžiai.
 
Verslo liudijimus valdžia ketino panaikinti, bet to nepadarė. Neskubėkite džiaugtis, nepanaikinta tik de jure. De fakto valdžia jau užnėrė kilpą ne tik verslo liudijimams, bet ir mokesčių inspekcijos išgirtosioms verslo pažymoms. Individualios veiklos institutas sulaužytas kaip toks. Kažin ar metų pradžioje verslo liudijimą įsigiję ar užregistravę veiklą žmonės žinojo, kad metų pabaigoje jiems teks sumokėti 9 procentų sveikatos draudimo įmokų nuo metų pabaigoje deklaruotų pajamų. Neatskaičiuos net išlaidų, kurias individualia veikla užsiimantys žmonės būtinai patiria analogiškai bet kuriai įmonei. Jei asmuo ne PVM mokėtojas, jis turės sumokėti iki 9000 litų sveikatos draudimo mokesčio.
 
Tačiau ir tai dar ne viskas. Sveikatos draudimo įmokas – 860 litų – būtinai turės sumokėti net ir tas žmogus, kuris per metus negavo jokių pajamų! Bet ir tai dar ne viskas. Jei pajamos iš verslo liudijimo yra vienintelės žmogaus pajamos, jis mokestį turės mokėti kas mėnesį. Buvusi avansinė vienkartinio pajamų mokesčio sumokėjimo tvarka sunaikinta kaip tokia, nes mokėti mokesčius šiems žmonėms jau teks ne kartą per metus, o 12! Verslo liudijimo, kaip vienkartinio mokesčio sumokėjimo formos, tiesiog nebeliko. Tačiau ir tai dar ne viskas. Mokėdamas tokius naujus mokesčius žmogus negauna jokios naujos valdžios paslaugos. Kaip valdžia paaiškintų žmogui, kad mokėdamas sveikatos draudimo įmokas, o kai kas ir įmokas sodrai, susirgęs jis negaus ligos pašalpos?
 
Kodėl valdžia vykdo individualia veikla užsiimančių žmonių genocidą? Kažin, ar pataikaujama įmonių akcininkams ir norima visus verslininkus suvaryti į „uabus“. Nes nepagailėta ir jų. Įmonės savininkas nuo savo gaunamų pajamų apie pusė turės atiduoti mokesčiais. Kodėl Lietuvoje norima sunaikinti verslininkus? Kažin, ar siekiama, kad visi taptų samdomais darbuotojais. Tai neįmanoma, o be to, mokesčių reforma krestelėjo ir juos.
 
Dirbantieji pagal darbo santykius iki šiol valdžios labai ginami Darbo kodekso ir galėję būti visiškai ramūs dėl mokesčių mokėjimo, jie turės labai akylai stebėti, ar jų visos pajamos (tikrai visai visos, net neplanuoti loterijų laimėjimai) neviršija 3150 litų per mėnesį. Šiems taip pat gali tekti metų pabaigoje sumokėti beveik 900 litų gyventojų pajamų mokesčio, kad neliktų skolingi savo „nuolankiam tarnui“ – valstybei.
 
Valdžia trenkė antausį visiems, išskyrus save - pasikėlė išlaidas ir algas, išsimokėjo premijas. Ir nuotaika pasitaisė. Versle nuotaika bloga, Premjere. Lendant yloms iš valdžios reformų maišo, ji tik blogėja. Tai nėra žiniasklaidos, kuriai taip pat užtvota fundamentaliai, ataka prieš Lietuvos gelbėtojus, nors neabejoju, kad būtent tuo valdantieji dabar guodžiasi. Gyventojų nuotaika taip pat bloga, Premjere. Jie bijo netekti darbo (darbdavio), kurį prismaugė ne tik krizė. Įvykdytoji mokesčių deforma (nebegalima jos vadinti reformos vardu) yra gal net stipresnis smūgis. Pasakos, kad tai padaryta dėl mūsų, kad jūs pasiskolintumėte, kad mums geriau išnykti, nei jums sumažinti švaistymą, neįtikins. Padėčiai paaiškinti labiau tinka pasakėčios. Mes kalti vien todėl, kad jūs besočiai.