Jasinskio g. 16a
LT-01112 Vilnius
Tel: 25 26 255
Faks.: 25 26 258
LLRI@LRinka.Lt
 

LT  |  EN

 |   |   |   | 
Atgal  | Spausdinti  | Skaityti

Verslo teoriją nusprendė išmėginti praktikoje

2008-12-16
Straipsnis "Verslo žinios"
"Verslo žiniose" publikuojamas straipsnis apie Lietuvos laisvosios rinkos instituto asocijuotą ekspertę Guodą Azguridienę ir jos veiklą. Tekstas: "Verslo žinių" žurnalistė Irma Verbienė.
 
Guoda Azguridienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto asocijuota ekspertė, nuo šiol apie verslą kalba ne tik kaip pripažinta ekonomikos teoretikė, jau antrus metus ji drauge su sutuoktiniu Ariu Azguridžiu valdo bendrovės „Sveiki produktai“ kontrolinį akcijų paketą.
 
„Manau, sąžininga iš analitikų pasukti į savo verslą. Žinoma, gali nepasisekti, bet tai žmogiška. Tačiau bandai ir dirbi su žmonėmis, kuriais pasitiki. Be to, gali kontroliuoti, ką parduodi. Nenusišalini nuo savo veiklos. Savame versle nebūna, kad „atidirbi“ nuo aštuonių iki penkių valandų“, – p. Guoda įsitikinusi, kad pasuko sėkmės keliu.
Ji šypsosi, jog susidomėjimas sveika gyvensena, iki šiol buvęs hobiu, virto mielu darbu.
Šiuo metu dukrelę Lėją auginanti ekspertė yra bendrovės „Sveiki produktai“ akcininkė, jos vyras – akcininkas ir komercijos direktorius. Be įmonės strateginių planų dėlionių, p. Guoda daug dėmesio skiria personalo atrankai ir dėsto, jog šeimos valdomų parduotuvių darbuotojai pirmiausia turi domėtis ekologija, sveikais produktais ir tik po to yra vertinami jų, kaip pardavėjų, sugebėjimai.
 
Plėtra nuo rudens
 
UAB „Sveiki produktai“ veikia nuo 2007 m. balandžio. Nuo šio rudens pasikeitė šeimos bendrovės partneriai, atitinkamai ir veiklos strategija, plėtros planai. Įmonė, valdžiusi vieną parduotuvę, neseniai sostinės prekybos centre „Panorama“ atidarė jau penktąją.
Idėja prekiauti sveikais produktais kilo lankantis sveikos produkcijos užsienio parduotuvėse (angl. „health shop“). Iš pradžių daugiau prekiavę vadinamaisiais ajurvediniais produktais, parduotuvių savininkai plečia asortimentą.
„Ekologiškas“ yra ir teisinė sąvoka, toks produktas privalo turėti atitinkamus sertifikatus. Dauguma mūsų produktų tokius turi, tačiau prekiaujame ir natūraliais (organiniais) nesertifikuotais gaminiais. Mūsų parduotuvėse sveikai gyvenantis žmogus ras viską, ko dažnai ir daug naudoja – maisto, kosmetikos, valiklių, higienos prekių. Dažnas juos naudoja nė nesusimąstydamas, kiek juose chemijos“, – pasakoja p. Guoda.
Todėl darbuotojams tenka ir pasakoti pirkėjams, kaip sveikiau, neteršiant aplinkos gyventi. Nors rasti šiam darbui tinkamų pardavėjų nėra lengva, ji džiaugiasi, kad „Sveikų produktų“ parduotuvėse dirba išskirtiniai žmonės. Beje, darbuotojų bendrovė ieško ir šiuo metu.
Kol kas įmonės vadovai neteikia finansinių rodiklių. Akcininkė sako, kad tikslius skaičius pateikti sudėtinga, nes parduotuvės nuo šio rudens atidaromos viena po kitos.
Verslininkė apgailestauja, kad Lietuvoje „Sveiki produktai“ teturi 3 tiekėjus, jie pristato medų, šaltai spaustą rapsų aliejų ir duoniukus. Dauguma prekių atkeliauja iš užsienio. Nors įmonė mielai prekiautų ir lietuviškais džiovintais obuoliukais ar sveikais daržovių traškučiais.
 
Planas gelbėti valdininkus
 
Ekspertė negaili kritikos Krizės įveikimo planui ir tiesiai šviesiai pareiškia, kad svarbiausiu uždaviniu naujoji Vyriausybė pasiskelbė valstybės biudžeto ir biudžetininkų išgelbėjimą.
„Galbūt premjeras Andrius Kubilius taip supranta tautą. Aš tautą matau ir kitur, ten – kur dirba žmonės. Pavyzdžiui, turguose – savo duoną jie užsidirba juodu darbu, prekiaudami šaltyje, nugrubusiomis rankomis, o susirgę išmokų iš „Sodros“ neprašo“, – pabrėžia p. Guoda ir priduria, jog pradėjusi verslą įsitikino, kad viskas taip ir yra, kaip atrodė rengiant analizes Laisvosios rinkos institute. Anot jos, šiuo metu verslui mokesčiai dideli ir pernelyg daug valstybinio reguliavimo.
„Valstybė reikalauja sumokėti mokesčius, kai dar nesi nė lito uždirbęs. O kaip atsiskaitymai su tiekėjais, darbuotojais? Negana to, iš valstybės sulaukėme akibrokšto – nuo krizės gelbėjamasi didinant mokesčius. Tai tenka suprasti tik taip – valstybė turėjo melžiamą karvę ir galėjo sunkmetį išgyventi ją melždama. Bet ji nusprendė tą karvę papjauti ir suvalgyti mėsą“, – stebisi ekspertė.
Kita vertus, ji įžvelgia pozityviąją krizės pusę. Ekonomikos lėtėjimas į gera keis darbo rinką.
„Buvo susiklosčiusi tokia padėtis, kai darbuotojas nenorėjo dirbti, tik žinojo savo teisę gauti atlyginimą. Manau, kad krizė vers žmones branginti savo darbo vietą. Be to, žmonės grįš prie to, ką geriausiai moka, tarkime, geri vairuotojai dėl aukštesnio atlyginimo buvo pradėję dirbti statybose. Jie grįš. Galbūt daugiau žmonių ryšis pradėti savo verslą. Tai vadinama rinkos savireguliacija, ir tai yra gerai“, – sako p. Azguridienė.